CODE: 5624-CRY10
Measurements & Specs
CODE: 5624-CRY10 Hole Size: 1.2mm Sold: Individually Materials: Austrian Crystal Origin: Austria Color: Crystal PRESTIGE Style: 5624 Bead Theme: Winter
Description
PRESTIGE Crystal Components crystals are the perfect addition to your jewelry and craft projects, and this 10mm Stairway bead in Crystal would be great on any piece. Each facet captures shimmering light to make your piece sparkle. Use it to break up a color pattern in a necklace, or make an entire necklace out of these beads that center around a colorful pendant. The sky is the limit with this Stairway bead with a rounded top and bottom.
Depth 5.5mm, Hole Size 1.29mm/16 gauge, Length 10mm, Width 10mm