CODE: 4127SO-GLD30
Add to Cart
Options
in stock
Clearance
Measurements & Specs
CODE: 4127SO-GLD30 Dimensions: 30 x 22mm Sold: Individually Materials: Crystal, Gold-Plated Origin: Austria
Description
Put a professional touch in your designs with the PRESTIGE Crystal Components gold-plated setting for the 4127 30mm fancy oval stones. This oval-shaped setting fits the 30mm fancy oval stone perfectly. The crystal will sit nicely in the setting and you can use the prongs on the top to hold it in place. Small open holes on the bottom sides of the setting allow you to sew it into designs with ease. This setting will give your crystal a professional, finished look. This setting displays a luxurious golden glow, perfect for regal color palettes.
Length 29mm, Total Height 4.25mm, Width 21mm