CODE: 6010-CPS13
Measurements & Specs
CODE: 6010-CPS13 Dimensions: 13 x 6.5mm Sold: Individually Materials: Austrian Crystal Origin: Austria Color: Crystal Paradise Shine Coating: Paradise Shine PRESTIGE Style: 6010 Briolette Pendant Theme: Christmas Theme: Winter
Description
Dangle sparkling style from any design with the PRESTIGE Crystal Components 6010 13x6.5mm Briolette pendant in Crystal Paradise Shine. This teardrop-shaped pendant is crafted with multiple diamond-shaped facets for brilliant sparkle. With its top-drilled stringing hole, this piece is great for dangling from designs. Dangle this pendant from necklaces and earrings for sophisticated style. It's small size is perfect for delicate looks. This crystal features a gleaming blend of green, royal blue, purple and gold. It will put you in mind of a tropical paradise at dawn. This effect is plating resistant. You can showcase this pendant in necklaces and even earrings.
Hole Size 1.02mm/18 gauge, Length 13mm, Width 6.5mm