CODE: 5821-COR11
Measurements & Specs
CODE: 5821-COR11 Dimensions: 11 x 8mm Hole Size: 0.6mm Sold: Individually Materials: Austrian Crystal Origin: Austria Color: Coral Pearl PRESTIGE Style: 5821 Crystal Pearl Theme: Christmas
Description
Create your own elegant jewelry pieces with this 11x8mm crystal pearl in PRESTIGE Crystal Components's Coral color. A modern statement of sophistication and playful abandon, this crystal coral pearl is at once glamorous and organic - fusing the natural world with cutting edge fashion. This bright coral color is perfect for spring and summer jewelry, or any piece where you want to add a splash of color. This pear shaped crystal pearl looks exactly like the real thing and mixes beautifully with gemstones, other crystal beads, or sterling silver. String a few together to create a wonderful faux pearl bracelet or necklace, or use them as spacers and accents with your favorite pendants.
Diameter 8mm, Hole Size .644mm/22 gauge, Length 11mm