CODE: 2520B-MYE14
Measurements & Specs
CODE: 2520B-MYE14 Dimensions: 14 x 10mm Sold: Individually Materials: Austrian Crystal Origin: Austria Color: Ceramic Marbled Yellow
Description
A network of black lines add texture to the opaque yellow background of this 14mm ceramic flatback from PRESTIGE Crystal Components. Use this rhinestone for the look of marble in a contemporary cut. The rhinestone is made entirely from ceramic and features a rectangular shape with asymmetrical facets. Use this rhinestone as an embellishment in jewelry and craft projects. You can fit several together for a striking effect or use some individually to add accents to clothing and household accessories.
Length 13.5-14mm, Total Height 4mm, Width 9.5mm