CODE: TBRD8-939F
Measurements & Specs
CODE: TBRD8-939F Color: Transparent Frosted Green Emerald Hole Size: 1.0mm Materials: Glass Origin: Japan Sold: in Tubes Theme: Christmas Theme: St. Patrick's Day
Description
  • Round 8/0 seed beads in color "Transparent Frosted Green Emerald" (Color Code: 939F). Transparent Green Emerald beads with a soft Frosted finish.
  • There are approximately 38 beads per gram, depending on the color and finish of the bead.
  • There are approximately 13 beads per linear inch.
  • Measurements: 8/0 Size - Approximately 3mm in diameter, hole fits up to 18 gauge wire and stringing material (.040 inch).
  • Quantity: 1 Tube (Each 2.5 inch tube contains between 7 to 8 grams of beads.) This item is in the original manufacturer tube for easy storage and organization. Tube is reusable and will fit most standard tube towers and organization totes.