CODE: TBRD6-940F
Measurements & Specs
CODE: TBRD6-940F Color: Transparent Frosted Olivine Hole Size: 1.2mm Materials: Glass Origin: Japan Sold: in Tubes
Description
  • Round 6/0 seed beads in color "Transparent Frosted Olivine" (Color Code: 940F). Transparent Olivine Green beads with a soft Frosted finish.
  • There are approximately 15 beads per gram, depending on the color and finish of the bead.
  • There are approximately 15 beads per linear inch.
  • Measurements: 6/0 Size - Approximately 4mm in diameter, hole fits up to 16 gauge wire and stringing material (.051 inch).
  • Quantity: 1 Tube (Each 2.5 inch tube contains between 7 to 8 grams of beads.) This item is in the original manufacturer tube for easy storage and organization. Tube is reusable and will fit most standard tube towers and organization totes.