CODE: TBRD11-242F
Measurements & Specs
CODE: TBRD11-242F Color: Jonquil/Emerald Lined Frosted Inside Hole Size: 0.7mm Materials: Glass Origin: Japan Sold: in Tubes
Description
  • Round 11/0 seed beads in color " Jonquil / Emerald Lined With Frosted Inside" (Color Code: #242F).
  • There are approximately 110 beads per gram, depending on the color and finish of the bead.
  • There are approximately 18 beads per linear inch.
  • Measurements: 11/0 Size - Approximately 2.2mm in diameter, hole fits up to 22 gauge wire and stringing material (.025 inch).
  • Quantity: 1 Tube (Each 2.5 inch tube contains between 7 to 8 grams of beads.) This item is in the original manufacturer tube for easy storage and organization. Tube is reusable and will fit most standard tube towers and organization totes.