CODE: 6228-CVL10
Measurements & Specs
CODE: 6228-CVL10 Dimensions: 10.3 x 10mm Sold: Individually Materials: Austrian Crystal Origin: Austria Color: Crystal Vitrail Light Coating: Vitrail Light PRESTIGE Style: 6228 XILION Heart Pendant
Description
This small heart packs big power. Its two-sided design will give you eye-catching jewelry. One side is mainly purple with iridescent sparkle when under lights, and the other side is a smooth, solid silver color. The smooth facets across the entire surface reflect light at every angle to make this piece stand out. Use this 10mm pendant in a bracelet mixed with light purple or green tones for a rich look.
Depth 5.5mm, Hole Size 1.02mm/18g, Length 10mm, Width 10mm