CODE: 3700-FGN12
Measurements & Specs
CODE: 3700-FGN12 Dimensions: 12mm Hole Size: 1.0mm Sold: Individually Materials: Austrian Crystal Origin: Austria Color: Fern Green
Description
This PRESTIGE Crystal Components Austrian crystal 12mm Margarita bead will add elegance to your jewelry designs in a variety of ways, depending on how you use it. The hole is in the very center, allowing for use as either a spacer bead or a sew-on component. Stack several Margarita beads together for a layered look. This bold bead features a fern green color.
Diameter 12mm, Hole Size 18 gauge/1.02mm, Total Height 4.5mm