CODE: 3700-CVM12
Measurements & Specs
CODE: 3700-CVM12 Hole Size: 1.0mm Sold: Individually Materials: Austrian Crystal Origin: Austria Color: Crystal Vitrail Medium Coating: Vitrail Medium PRESTIGE Style: 3700 Margarita Sew-On Stone Theme: Christmas
Description
Incorporate this 12mm PRESTIGE Crystal Components Margarita bead into your jewelry designs for added brilliance and eye-catching color. Featuring a symmetrical flower shape, this bead displays a gorgeous Crystal Vitrail finish which reflects shifting ribbons of vibrant color. The hole goes through the center of this bead, making it perfect for use as a spacer or sew-on component.
Diameter 12mm, Hole Size 18 gauge/1.02mm, Total Height 4.5mm