CODE: 1122-LSK14
Measurements & Specs
CODE: 1122-LSK14 Dimensions: 14mm Sold: Individually Materials: Crystal Origin: Austria
Description
Stand out with spectacular sparkle using the PRESTIGE Crystal Components 1122 14mm Rivoli in Light Silk. This beautiful stone features a soft neutral color that is sure to add a timeless element to you designs. The Rivoli shape resembles the point cut of a diamond with the addition of 16 facets in a circle that meet in the center of the stone. The foiled backing blocks light from going through the crystal, allowing for brilliant light reflection. Use this component for embellishment or as a stunning focal. Shop settings for Rivolis.
Bottom Height 3.5mm, Diameter 14mm, Top Height 3.5mm, Total Height 7mm